Ako si vybrať mobilný dom?

Potrebujete dom na bývanie, prípadne aj podnikanie? Či len víkendovú chatu umiestnenú na pozemku v prírode? Toto všetko vám vedia splniť mobilné alebo modulárne domy. Stačí si správne vybrať.

Univerzálny návod ako vybrať mobilný dom neexistuje. Poznáme však hlavné oblasti, na ktoré si treba dať pri hľadaní najvhodnejšieho modelu pozor. Zamerať by ste sa mali najmä na tri: spôsob využívania, vhodný výber materiálov podľa vášho vkusu a finančný rozpočet.

Na trhu nájdete širokú ponuku modulárnych drevodomov, ak však hľadáte domček, ktorý má byť využiteľný počas celého roka, sústreďte sa najmä na konštrukciu stien a podláh, kvalitu materiálov a technológiu zateplenia. Vo výrobnej hale vo Veľkom Rovnom pri Žiline sa vyrábajú napríklad Domy IQ. Mobilné a modulárne domy určené na celoročné využívanie konštruované najmodernejšími postupmi.

Mobilný dom na bývanie aj podnikanie

“V našej ponuke nájdete domčeky od 5 m2 vhodné napríklad na home office, nechýbajú však ani poschodové domy či modulárne domy s loftom a obytnou plochou 52 m2” vysvetľuje Lukáš Novotný, konateľ Domy IQ. Nejde o žiadne kontajnerové domy či domy na kolesách, ako si mnohí pod názvom mobilný dom predstavujú. Domy z dielne Domy IQ sú porovnateľné s murovanými. Môžete si požiadať o hypotéku, spĺňajú podmienky na celoročné bývanie. Majú odvetrávanú fasádu, tepelnú aj akustickú izoláciu, disponujú podlahovým kúrením a na želanie klienta aj smart technológiami.

“Ako jediní na česko-slovenskom trhu pracujeme so zateplením LupoTherm, vďaka ktorému sú naše stavby tepelne a akusticky komfortné ako plnohodnotné celoročné bývanie. Domy sú dokonca opakovane transportovateľné,” vysvetľuje Lukáš Křen, manažér výroby Domy IQ. Okrem stien izolujú aj podlahu, vďaka čomu prinášajú vysoký energetický štandard,  pocitový komfort a výrazne si to všimnete aj na ušetrenej spotrebe energie.

Akým materiálom dávate prednosť

Dostatočná obytná, resp. použiteľná plocha mobilných domčekov sa postará o ich funkčnosť. Chceli by ste umiestniť tiny house na výnimočné miesto a prenajímať ho? Na romantické či víkendové pobyty v spojení s prírodou pokojne postačí aj 15 – 20 m2. Všetko to však závisí od vašich potrieb a predstáv. Ak hľadáte malú pracovňu, ktorú si umiestnite na pozemok či záhradu, naša trucovňa s 5 m2 je na tento účel skutočne stvorená.

Hoci záleží najmä od vašich potrieb a ambícií, mobilný domček s rozmermi okolo 20 – 25 m2 je dostatočný napríklad na kozmetický salón či menší showroom. Dôležité však je, aby sa vám tiny house zároveň aj páčil. Dávate prednosť drevu a prírodným materiálom? Chceli by ste mať celý dom obitý čiernym plechom? Alebo preferujete klasickú omietkovú fasádu?

“U nás máte zároveň možnosť siahnuť po službách interiérového architekta a nechať si drevodom zariadiť podľa svojich predstáv. Takto máte vo svojich rukách celú funkčnosť i vzhľad nového domu. Dokážete si tak vytvoriť mobilný dom na bývanie, podnikanie, prenájom či rekreáciu,” dodáva Zuzana Janochová, manažérka predaja Domy IQ.

Aký je váš rozpočet pri kúpe domu

A čo cena? Tá sa líši model od modelu a vybavenie od vybavenia. “Pri domoch so strednou obytnou plochou medzi 15 – 25 m2 sa už pohybujeme okolo 30 000 eur. Modulárny dom pre celú rodinu na celoročné bývanie v závislosti od vašich požiadaviek nakonfigurujeme už v rozpočte 60 000 eur,” upresňuje Zuzana Janochová.

Ako dlho trvá výroba mobilného domu?

“Čas potrebný na stavbu mobilného domu sa líši model od modelu, tiny house z nášho katalógu sme schopný zostaviť pri ideálnych podmienkach do 2 mesiacov od podpísania zmluvy. Keďže nás nelimitujú poveternostné podmienky, dom sa celý montuje v hale a následne sa len presunie nákladným autom a žeriavom na pozemok, fungujeme celoročne,” dodáva Lukáš Novotný.

Chcete si prezrieť elektronický katalóg mobilných domov? Alebo sa prísť pozrieť do haly? Dohodnite si stretnutie na info@domyiq.sk alebo telefonicky na +421 948 279 880.